Jak dbać o drewniane meble… i o swoje zdrowie

2023-10-26 11:49:00
Jak dbać o drewniane meble… i o swoje zdrowie

Jak dbać o drewniane meble… i o swoje zdrowie

Drewniane meble dodają przytulności wnętrzom, są trwałe i mają ponadczasowy urok. Aby jednak służyły nam przez wiele lat, trzeba o nie odpowiednio dbać. Najlepiej w sposób, który będzie dobry nie tylko dla mebli, ale także dla zdrowia domowników i środowiska. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby Twoje drewniane meble cieszyły oko i były nietoksyczne.

 

Wybór mebla ma duże znaczenie

Meble olejowane czy lakierowane? To pytanie często pojawia się, gdy kupujemy nowe wyposażenie. A wybór nie determinuje jedynie wyglądu mebla, ale także jego dalszą pielęgnację i wpływ na zdrowie domowników.

Meble olejowane lub malowane farbami na bazie oleju lnianego są zdecydowanie lepszym wyborem niż te lakierowane. Po pierwsze, w przeciwieństwie do lakierów (często zawierających szkodliwe lotne związki organiczne), olej lniany to produkt naturalny, nietoksyczny i bezpieczny, a do tego wnika głęboko w drewno, impregnując je od środka i wydobywając jego naturalne piękno.

Po drugie, w odróżnieniu od mebli lakierowanych, te olejowane można łatwo, samodzielnie i bezpiecznie poddawać renowacji w warunkach domowych. A w dodatku są one antystatyczne, co ogranicza osiadanie kurzu. Dlatego w Tignum drewniane meble chętnie wykańczamy właśnie naturalnymi farbami na bazie oleju lnianego z woskiem Carnauba, zapewniającym dodatkową ochronę powierzchni lub po prostu olejem lnianym, którego przyjazność dla środowiska i zdrowia (również najmłodszych) potwierdził Instytut Freseniusa w Niemczech, a przyznany mu certyfikat LFGB dopuszcza go do kontaktu żywnością.  

 

Pielęgnacja drewnianych mebli na co dzień

Pamiętaj, że drewniane meble wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Drewno ma miękką strukturę i nie lubi wody. Wszyscy znamy te ciemne ślady pozostawione na meblach przez mokre szklanki, dlatego na co dzień używaj podkładek pod naczynia, aby chronić powierzchnię. Wszelkie mokre plamy staraj się jak najszybciej usuwać. Do przecierania drewnianych mebli używaj miękkiej ściereczki, na przykład z mikrofibry.

Pamiętaj, że nie lubią one też bardzo wysokich temperatur, więc aby służyły Ci jak najdłużej, lepiej nie ustawiać ich bezpośrednio przy grzejnikach czy kominkach.

 

Środki do czyszczenia drewnianych mebli

W zależności od tego, czy posiadasz meble olejowane, woskowane czy lakierowane, ich sposób czyszczenia będzie się trochę różnił, ale w każdym przypadku, aby robić to odpowiednio, a jednocześnie nie szkodzić sobie i domownikom, warto wybierać ekologiczne produkty. Wiele popularnych środków do pielęgnacji drewna zawiera składniki takie jak ftalany, formaldehyd czy czwartorzędowe sole amoniowe (CSA), które mogą być szkodliwe. Dlatego w przypadku mebli lakierowanych wybieraj preparaty, które przywrócą im blask, ale na bazie naturalnych substancji.

Jeśli posiadasz meble olejowane, ich przyjazna zdrowiu pielęgnacja jest jeszcze prostsza. Do czyszczenia wystarczy wilgotna ściereczka zamoczona w wodzie lub w wodzie z dodatkiem specjalnego mydła do drewna olejowanego. Raz na kilka miesięcy warto je także przetrzeć naturalnym olejem.

Dbanie o drewniane meble jest ważne dla utrzymania ich piękna przez wiele lat. Wybierając ekologiczne wykończenia, takie jak olej lniany oraz regularnie stosując odpowiednie, bezpieczne środki do konserwacji, Twoje meble będą dla Ciebie i Twojej rodziny mądrą, długoterminową inwestycją.

Autor:J.A.